Logo UK

Mezinárodní den lidských práv

70 Years UDHR LOGO E 01

10. 12. je od roku 1950 Mezinárodní den lidských práv. Připomíná vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN.

Uplatňování lidských práv se děje v určitém právním prostředí, jehož znalost oceníte nejen v profesním životě ale i při studiu.

 

Znáte platné předpisy nebo usnesení vlády České republice? Chcete znát novinky zrůzných oblastí práva a právního dění?

Představujeme ASPI - Automatizovaný Systém Právních Informací, který zpřístupňuje nejen legislativní obsah, ale i jeho vývoj, procesy a komentáře. Knihovna ČVUT poskytuje studentům bezplatný přístup do verze upravené pro potřeby naší školy.

 

Buďte v obraze, jaké změny zákonů se připravují! ASPI monitoruje za Vás připravovanou legislativu.

aspi

ASPI – Automatizovaný Systém Právních Informací

Jde o komplexní systém pro práci s právními informacemi v oblasti práva, daní, účetnictví. Komplexně pokrývá všechny předpisy platné na území ČR včetně předpisů evropských společenství v rámci Evropské unie. Veškeré předpisy jsou ozdrojovány, dostupné v aktualizovaném i dřívějším znění. Platforma též poskytuje rozsáhlý autorský obsah v podobě komentářů, časopisů, výkladů, vzorů, judikatury, překladů a aplikací.

Bezplatně se po registraci dostanete k předpisům ČR ve všech zněních, publikované judikatuře, můžete využít možnosti vkládání vlastních poznámek a exportu dokumentů, systém též zasílá upozornění o změně předpisů. Za pozornost stojí monitoring legislativního procesu, kde najdete schválenou i zamítnutou legislativu od schválení rozpočtu v roce 2013, včetně těch návrhů, které jsou předložené k jednání, nebo se o nich již jedná.

Pro studenty ČVUT knihovna nabízí přístup k rozšířené nabídce

Pro vzdálený přístup mohou studenti využít program StudentAspi.

 

Akce k tomuto dni:

  • Společné pečení vánočního pečiva
    • Národní galerie v Praze spolu s HateFree Culture a partnery vás zvou k velkému společnému pečení vánočního cukroví přímo v prostorách Veletržního paláce. Připravíme společně vánoční cukroví (doplněné o vánoční vzkazy a přání) pro ty, pro než vánoční svátky nemusí být z důvodu jejich nepříznivé životní situace tak radostné.
  • 1984 - George Orwell
    • Praha 4  podpořila uvedení hry „1984“ od George Orwella v Divadle Dobeška. V prostorách Dobešky bude v pátek 8. prosince 2017 od 18 hodin vystupovat Divadlo Radka Brzobohatého
  • Maraton psaní dopisů
    • „15 let Maratonu psaní dopisů dává lidem naději v jejich nejtemnějších chvílích. Představte si, že jste ve vězení nemocní a chodí vám tisíce dopisů podpory a solidarity. Nebo zjistíte, že lidé po celém světě stojí za vámi ve vašem úsilí o spravedlnost za zavražděného příbuzného. Psaní dopisů může skutečně změnit životy." říká Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International.