Politiky vydavatelů ve vztahu k OA

Přehled podmínek vydavatelů ve vztahu k autoarchivaci u nich publikovaných článků lze nalézt v registru SHERPA/RoMEO. Systém pomáhá autorům zorientovat se ve velkém množství vydavatelů a jejich politik v případě, že se rozhodnou své publikace následně zveřejnit v režimu otevřeného přístupu v repozitáři (nebo jiným způsobem) a zvýšit tím dostupnost svých prací.

Vydavatelé jsou v SHERPA/RoMEO rozděleni podle uplatňovaných zásad na zelené, modré, žluté nebo bílé. Rozdílné barvy vyjadřují zjednodušeně politiku jednotlivých vydavatelů ve vztahu k archivaci e-printů u nich publikovaných článků v OA archivech a práva autora.

ZELENÁ – podpora OA archivace všech verzí textu včetně postprintu nebo finální vydavatelské .pdf verze

MODRÁ – autor může archivovat postprint (tzn. finální verzi po recenzním řízení) nebo vydavatelskou verzi/.pdf

ŽLUTÁ – autor může archivovat preprint (tzn. verzi před recenzí)

BÍLÁ – vydavatelé formálně nepodporují autoarchivaci

V současné době většina časopisů (i když nejsou OA) povoluje autorům zveřejnění postprintu jejich článků v otevřených archivech (viz statistika projektu SHERPA/RoMEO). Záleží tedy na autorech, zda tuto příležitost využijí a své práce do repozitářů uloží.

Většina vydavatelů autoarchivaci podporuje a autorům ukládání některé verze článků (nejčastěji postprintů) do repozitářů umožňuje.

Následující tabulka vychází z informací z databáze SHERPA/RoMEO. Pro aktuální informace je vhodné si politiku ověřit přímo na webových stránkách vydavatele.

Politika nejvýznamnějších vydavatelů pro ČVUT

Vydavatel Politika vydavatele - přístup k autoarchivaci Verze článku k autoarchivaci Časové embargo
Academic Press (součást vyd. Elsevier)
ACM ZELENÝ postprint 0
American Chemical Society ZELENÝ preprint/postprint (nutné povolení vydavatele) 0/12
American Institute of Physics ZELENÝ postprint
American Physical Society ZELENÝ postprint, pro vyd. verzi nutné povolení vydavatele 0
BioMed Central Gold OA vydavatelská verze, licence CC 0
Birkhäuser Verlag (součást vyd. deGruyter)   postprint 12
Cambridge University Press ZELENÝ preprint/postprint/vyd. verze 0/0/12
EDP Sciences ZELENÝ postprint, vyd. verze 12/0
Elsevier ZELENÝ preprint/postprint 0/12-36
Hindawi Publishing Corporation Gold OA vydavatelská verze, licence CC 0
IEEE ZELENÝ postprint 0
Inderscience ZELENÝ preprint/postprint 0/6
Institute of Physics ZELENÝ postprint 12
IOS Press   vyd. verze, za poplatek
Kluwer Academic Publishers (součást vyd. Springer)
Lippincott Williams & Wilkins ZELENÝ postprint 12
Optical Society of America ZELENÝ postprint  0
Oxford University Press ZELENÝ postprint 12/24
Royal Society of Chemistry ZELENÝ postprint 12
SIAM ZELENÝ postprint 0
Springer ZELENÝ postprint 12
Taylor & Francis ZELENÝ postprint 12/18
Trans Tech Publications ZELENÝ postprint 0
Wiley ZELENÝ preprint/postprint 0/12(STM),  24(SSH)
World Scientific Publishing ZELENÝ preprint/postprint 0

Poznámka: politika vydavatele se může u jednotlivých vydávaných titulů časopisů lišit, je tedy vždy třeba ověřit konkrétní podmínky vydavatele pro časopis, ve kterém publikujete.

SHERPA/RoMEO poskytuje také přehled vydavatelů, kteří dávají autorům možnost předplatit okamžitý OA přístup k jejich článkům a uložit je do OA repozitářů (Publishers with Paid Options for Open Access). To může být důležité u některých druhů výzkumu, kde poskytovatel prostředků vyžaduje otevřený přístup k publikovaným výsledkům vědecké práce (např. některé programy EU).