Logo UK

ORCID na ČVUT

ORCID (Open Researcher and Contributor ID)

Pro vědce - publikujícího autora je v současné době důležitá jeho jednoznačná identifikace a možnost propojení své identity s výsledky s vlastními výsledky vědecko-výzkumné práce.

Vedle vlastního problému nejednoznačného jména utora, které se může měnit, zkracovat, uvádět v různém prostředí atp., existuje i řada identifikátorů, pod kterými je autor veden v různých systémech. Postupem času se ukazuje nutnost tyto identifikátory sloučit pod jeden sdružující unifikovaný údaj.

Řešení nabízí systém ORCID (Open Research and Contributor ID)

 

Z důvodu přechodu ČVUT na novou verzi USERMAP 4 a upgradu celé integrace ORCID do IS ČVUT je možnost vytvoření ORCID ID v prostředí USERMAPu dočasně pozastavena.

V případě jakýchkoliv dotazů se prosím obracejte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Co je ORCID?

ORCID poskytuje registr jedinečných mezinárodních identifikátorů a transparentní způsob propojení výstupů z vědecko-výzkumné činnosti s tímto identifikátorem.

Identifikátor ORCID má poskytovat trvalou identitu autorům, podobnou té, která byla vytvořena pro subjekty v digitálních sítích - identifikátor digitálních objektů (DOI).

Registr ORCID zdarma poskytuje jednotlivcům možnost získání ORCID ID, spravování svého profilu a vyhledávání ostatních vědců.

ORCID záznamy uchovávají pouze necitlivé osobní údaje jako je jméno, e-mail, afilace a obor výzkumné činnosti. ORCID chápe základní potřebu jednotlivce sledovat, jak jsou jeho data sdílena, a proto poskytuje i nástroje pro správu ochrany osobních údajů.

 

Další informace o ORCID