Open Access (také OA, otevřený přístup) má pro uživatele zajistit bezplatný a co nejrychlejší přístup k odborným textům v elektronické podobě a umožnit, aby sdílení znalostí mezi vědci probíhalo bez omezení.
OA publikování je jednou z oblastí, které se řeší v rámci tzv. otevřené vědy – více viz Portál Open Science. Spolu s tím, se také stále více řeší otázka dostupnosti výzkumných dat.
Publikovat v režimu Open Access lze 2 rovnocennými způsoby:
- Primární: publikování v OA časopisech (a také OA knihy)
- Sekundární: uložení plného textu do repozitáře
Neomezenou dostupností vědeckých prací (výsledků výzkumu) se zvětšuje okruh jejich potenciálních čtenářů a tím se zvyšuje možnost jejich dopadu (impaktu) ve vědecké komunitě a ve společnosti.
OA časopisy
~ Gold OA nebo Diamond (Platinum) OA, OA publishing
Zlatá a diamantová cesta je založena na publikování ve vědeckých časopisech s okamžitým otevřeným přístupem. Články publikované v takových časopisech procházejí standardním recenzním řízením.
OA časopisy, kde vydavatel pro pokrytí nákladů spojených s publikováním článku požaduje po autorovi uhrazení poplatku (tzv. Article proccessing charge – APC). Náklady se tak přesouvají na stranu autora (resp. na subjekt financující jeho výzkum), pro uživatele je článek dostupný zdarma.
- Poplatky (APC) se mohou pohybovat v řádech stovek až tisíců eur/amerických dolarů. K jejich uhrazení lze využít různé možnosti: existují slevy na OA publikování, mnoho grantových agentur považuje APC za uznatelné náklady projektu.
- Při výběru OA časopisu je potřeba si dávat pozor na tzv. predátorské časopisy (existují i predátorské konference)! Vydavatelé predátorských časopisů nerespektují žádné etické zásady vědeckého publikování a jejich hlavním cílem je maximální zisk právě za APC bez ohledu na kvalitu publikovaných textů.
Diamantová cesta
OA časopisy, které nabízí publikování bez jakýchkoliv poplatků. Náklady spojené s vydáváním nese vydavatel (např. univerzita, univerzitní vydavatelství, vědecká komunita).
- Acta Polytechnica a Acta Polytechnica CTU Proceedings – příklady recenzovaných diamantových OA časopisů, které vydává ČVUT. Jejich redakce je součástí Ústřední knihovny ČVUT.
-
Podpora při publikování – publikující autoři z ČVUT mají možnost využít služeb redakce AP a APP a ÚK ČVUT a domluvit si konzultaci (od rešerše, přes psaní příspěvku, autorské právo a publikační etiku, až po jednotlivé kroky redakčního procesu a problematiku OA a dostupnosti vědeckých dat).
OA repozitáře
~ Green OA, autoarchivace, OA self-archiving
Otevřený přístup ke svým pracím mohou poskytnout sami autoři tím, že své dílo (článek, kvalifikační práci apod.) v některé formě (možnosti jsou dané licenčními podmínkami a politikou autoarchivace vydavatele) zveřejní v oborových nebo institucionálních digitálních repozitářích ("digitálních archivech"). Další možností autorarchivace je zveřejnění práce na webových stránkách autora nebo jeho instituce, popř. na sociálních sítích aj.
- Digitální knihovna ČVUT – institucionální repozitář ČVUT, který slouží jako celouniverzitní platforma pro uchovávání, sdílení a prezentaci publikačních výstupů ČVUT. Ukládání do repozitáře probíhá přes aplikaci V3S.
OA knihy
Jedná se o volně dostupné odborné knihy, jejichž kvalita by měla být zaručena recenzním řízením. Také se ale může jednat i o populárně naučné knihy, cvičebnice, učebnice, výukové materiály atd. OA knihy nejčastěji vydávají univerzitní nakladatelství nebo vědeckovýzkumné instituce.
- Více viz Publikování OA knih na ČVUT