Identifikátor autora slouží jako unikátní osobní ID, které autory jednoznačně identifikuje po celou profesní kariéru. Především pomáhá správně identifikovat publikace autora v citačních a jiných databázích a díky nim lze jednoduše odečíst základní autorské metriky - počet publikací, počet citací, H-index.
Užitečné jsou zejména v případě
- změny jména,
- změny afiliace, popř. souběhu více afiliací,
- mezioborového výzkumu,
- existence jmenovce, zejména na instituci a/nebo v oboru.
Autorských identifikátorů existuje více, některé jsou využívané jen konkrétními databázemi, jiné jsou univerzální. Nejvýznamnějšími identifikátory jsou ResearcherID v databázi Web of Science, Scopus Author ID pro databázi Scopus, a univerzální identifikátor ORCID.
Níže uvádíme informace, jakým způsobem lze s identifikátory pracovat, jak je možné je spravovat, vzájemně propojit a přenášet data mezi jednotlivými systémy.
ORCID iD
ORCID iD je jedinečné ID autora, u kterého si autor může budovat svůj odborný profil, jakési „profesní CV“. Je univerzálním autorským ID, nezávislým na platformě a vydavateli. V současnosti se nejvíce rozšiřuje, využívají jej vydavatelé odborných publikací (u řady vydavatelů je ORCID iD povinný alespoň u prvního nebo korespondenčního autora) i producenti databází. Podle ORCID iD lze tak jednoznačně identifikovat autora u článku i u záznamu článku v dalších databázích, kam je článek indexován. ORCID iD je také implementovaný do databází WoS a Scopus. Více o této implementaci níže.
Veškeré informace o ORCID iD jsou dostupné na samostatné stránce ORCID na ČVUT.
ORCID ve WoS
ORCID ve WoS
WoS pracuje s ORCID iD několika způsoby:
- Automatický import ORCID iD z vašeho profilu ORCID do záznamu publikace ve WoS. Pro publikace, které jsou indexované ve WoS a máte je uložené ve svém profilu ORCID, se automaticky importuje ORCID iD do záznamu publikace ve WoS.
Záznamy si do ORCID můžete importovat automaticky např. pomocí propojení svého profilu ORCID s Crossref (databáze publikací, které mají přidělené DOI). Tímto způsobem se ORCID iD do WoS dostane de facto automaticky. V takovém případě máte ve WoS uvedené ORCID iD, ale nemáte uvedené ResearcherID.
- Automatická synchronizace profilů Publons a ORCID. Pokud máte založený profil v Publons i ORCID, můžete si oba profily propojit a díky tomu se budou automaticky vzájemně synchronizovat. Účet v Publons si můžete udržovat jen prostřednictvím svého účtu v ORCID. Nebo naopak, záznamy, které si přidáte do profilu Publons, se automaticky odešlou i do vašeho profilu ORCID. Udržování profilu v Publons (manuálně nebo automaticky z ORCID) přináší dvě výhody:
- Záznamy vašich publikací ve WoS, které budete mít libovolným způsobem uložené v Publons, automaticky získají vaše ORCID iD a ResearcherID.
- Prostřednictvím účtu v Publons si přebíráte kontrolu nad svým autorským profilem WoS (WoS Author Profile). Zde si upravujete seznam publikací, které se ve vašem autorském profilu zobrazí. Z tohoto profilu si pak můžete odečíst všechny své bibliometrické ukazatele - celkové počty publikací, citací, H-index. Více o autorském profilu ve WoS naleznete v článku Identifikátory autora pod záložkou ResearcherID.
- Vytvořením profilu v Publons se vám automaticky založí i ResearcherID a bude se zobrazovat spolu s ORCID iD u všech publikací, které budou s vaším profilem propojené.
ORCID ve Scopus
ORCID ve Scopus
ORCID iD se ve Scopus zobrazuje pouze na stránce autorského profilu. Nezobrazuje se u záznamů jednotlivých publikací. Profil ve Scopus je generovaný automaticky, autoři nemají možnost jej editovat, pouze můžete žádat o opravu svého jména, afilace a publikací.
Autorský profil ve Scopus je možné propojit s profilem v ORCID a importovat Author ID a záznamy ze Scopus do ORCID. Propojení je možné zahájit v ORCID i ve Scopus, v obou případech pak následující proces probíhá podobně. Na straně Scopus se propojení s ORCID realizuje prostřednictvím Scopus Author Feedback wizard. Zde si v prvním kroku můžete upravit seznam svých publikací (smazat chybné a přidat nepřiřazené), dále své jméno a afilaci, a poté propojit svůj profil ve Scopus se svým profilem v ORCID.
Scopus přiřazuje záznamy k autorům pouze automaticky a ORCID iD je jedním z parametrů, podle kterých je záznam autorovi přiřazen. Máte-li uvedený ORCID iD u publikace i u svého profilu ve Scopus, může vám být publikace snáz přiřazena správně. Eliminujete tím pravděpodobnost chybného přiřazení publikace k někomu jinému.
ResearcherID (Web of Science)
Web of Science vytváří dvě verze autorských profilů:
- Profily vytvářené automaticky
Automaticky vytvářené profily jsou základní formou autorských profilů. Jsou generované automaticky ze všech publikací ve WoS. Každá publikace je vždy připojená k nějakému profilu. Pokud váš profil není příliš konfliktní, není nutné nic navíc upravovat a můžete jen svůj profil sledovat, případně jen čas od času upravit.
- Profily spravované autorem prostřednictvím
Pokud máte příliš mnoho jmenovců a Vaše publikace jsou příliš zamotané do více profilů, pak máte možnost si vytvořit vlastní profil v aplikaci, vyselektovat své publikace a tento profil se vám promítne do WoS jako autorský profil s označením "Claimed by the author". V tomto případě si profil můžete upravovat jen vy (ev. přes ORCID, viz záložka výše), nikdo jiný pro vás nemůže požádat o jeho opravu.
Více o práci s autorskými profily ve WoS v následujících záložkách:
ResearcherID
ResearcherID
Web of Science pracuje s vlastním identifikátorem ResearcherID.
ResearcherID se využívá jen v databázi WoS a je automaticky generovaný s vytvořením účtu ve WoS. Tento účet poskytuje možnost vytvořit si vlastní profesní CV, spravovat si seznam svých publikací (zařazených i nezařazených ve WoS). Profil ResearcherID je možné propojit se svým profilem ORCID. Nejprve je nutné se přihlásit do svého účtu ORCID a propojit ho s WoS ResearchID profilem. Oba profily se automaticky synchronizují, musíte pouze udělit povolení.
K publikacím ve WoS, které máte připojené ke svému účtu, se automaticky ve WoS připojí i ResearcherID a případně i ORCID iD (pokud máte oba systémy propojené).
Podle ResearcherID i ORCID iD lze ve WoS vyhledávat, tj. tímto způsobem lze jednoduše získat kompletní seznam publikací daného autora, z nichž je možné generovat různé metriky, např. H-index, počet citací apod. Výhodou je, že takto jsou informace o publikacích autora kompletní, nejsou opomenuty žádné významné (např. vysoce citované) publikace a vygenerované metriky jsou správné.
Claimed profile
Vytvořením účtu ve WoS a připojením publikací z WoS si přebíráte kontrolu také nad svým autorským profilem WoS. Takový profil je ve WoS označen jako "Claimed by the author". Profil vám již nebude generován a aktualizován automaticky, ale musíte si jej aktualizovat sami. Aktualizovat si jej můžete také prostřednictvím ORCID, máte-li nastavenou automatickou synchronizaci mezi ORCID a Publons.
Synchronizace na straně WoS může několik dní trvat. Každá nová publikace je vždy automaticky přiřazena k nějakému autorskému profilu. Pokud jsou všechny relevantní profily buď claimované, nebo žádný vhodný profil neexistuje, založí se automaticky profil nový. Jakmile se publikace propojí s vaším stávajícím profilem, tento automaticky vygenerovaný profil zanikne.
Google Scholar
Autorský profil ve službě Google Scholar není závislý na žádné jedné databázi nebo jednom vydavateli. Jedná se o soupis publikací a dohledaných citací v odborných a akademických textech, které Google Scholar indexuje. Jsou to recenzované publikace odborných komerčních vydavatelů, univerzitních vydavatelství, vědeckých společností, dále institucionální i oborové repozitáře a odborné sociální sítě, např. ResearchGate apod. Do profilu se automaticky přidávají publikace a evidují se citace, počítá se H-index. Editovat profil autora je možné po přihlášení do svého účtu v Googlu.
Publikace z profilu v Google Scholar je možné importovat do ORCID přes BibTeX. Tedy, vybrané publikace můžete exportovat do souboru BibTeX, uložit si jej na disk a následně jej importovat do ORCID.