Logo UK

Nový způsob nákupu e-knih

Navrhněte nákup e-knihy aneb Demand Driven Acquisition (DDA)

Na platformě ProQuest Ebook Central máte nyní příležitost spoluvytvářet fond elektronických knih ÚK ČVUT.

Vybírat můžete z více než 200 000 titulů vybraných podle oborů vyučovaných na ČVUT.

EbookCentral

 Přímý přístup do databáze    Vzdálený přístup do databáze

 

 • Hledáte konkrétní knihu?
  • Zadejte její název či autora do vyhledávacího okna. Můžete využít i možnost rozšířeného vyhledávání.

 • Hledáte konkrétní obor?
  • Zapište ho do vyhledávacího okna nebo použijte „Prohlížet obory“.

 

yellow DDA

Takto označené knihy můžete číst online 5 minut. Myslíte si, že by tato kniha neměla chybět ve fondu knihovny? Potřebujete tento titul ke své závěrečné práci či do výuky?

Zadejte požadavek na zakoupení e-knihy:
 • Klikněte na Požadavek pod obrázkem požadované knihy.
 • Pokud nejste do PQ přihlášeni, budete vyzváni k přihlášení přes Bránu SSO/Shibboleth (přihlašovací údaje jako do USERMAPu).
 • Vyplňte tabulku Vyžádat si tuto knihu.
 • Do Zprávy uveďte důvod, proč by kniha neměla ve fondu knihovny chybět. Usnadníte nám rozhodování v jaké licenci titul zakoupit (pro 1, 3 nebo neomezený počet současně pracujících uživatelů). V případě, že knihu potřebujete jednorázově, pouze ke své práci, je možné u některých titulů zajistit krátkodobou výpůjčku.
 • Potvrďte kliknutím Vyžádat si knihu.
 • Váš požadavek bude zaslán pracovníkům Ústřední knihovny ČVUT a zároveň na email, který jste uvedli v tabulce.
 • Pracovníci knihovny váš požadavek zváží. Buď nákup knihy schválí, nebo zamítnou. V obou případech budete emailem informováni. V případě potřeby vám navrhnou nějaký jiný přístup ke knize, kterou požadujete. S ohledem na finanční možnosti ÚK ČVUT nemůže bohužel vyhovět všem požadavkům na nákup e-knih. Děkujeme za pochopení.

 Návod ke stažení (PDF)

Distanční studium s ÚK ČVUT

Studium i práce se přenesla za monitory počítačů do domácího prostředí. Ale knihovna je tu pro vás nejen jako místo, kde seženete skripta. Online vám toho nabízíme mnohem víc. Následující rozcestník berte jako podporu knihovny při vaší práci. Zvládneme to!

ds facebook

Co pro vás můžeme udělat?

 

Vysokoškolákům knihy online

Studenti a pedagogové veřejných i soukromých vysokých škol mohou od 17. 3. 2020 využívat dočasný online přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol. Dnes v dopoledních hodinách se na tom dohodli generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a Jiří Srstka, ředitel spolku DILIA, kolektivního správce autorských práv. Zpřístupněno tak bude více než 206.000 titulů digitalizovaných monografií a periodik, což je přes 59 milionů stran.

Dohoda, která byla 16. března 2020 podepsána https://www.nkp.cz/soubory/ostatni/dohoda_nk_dilia.pdf , umožní studentům a pedagogům veřejných i soukromých vysokých škol přístup k digitalizovaným fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol online formou aplikace Kramerius. "Týkat se to bude také těch děl, která jsou nyní chráněna autorským zákonem. Chtěl bych tímto velmi poděkovat Dilii, že vyšla vstříc stovkám studentů, kteří se na nás obraceli s žádostmi o zpřístupnění knih," říká Martin Kocanda. "Po dobu vyhlášení nouzového stavu si budou moci vysokoškoláci naše fondy otevřít, přečíst, ale z logiky věci nemůžeme povolit stahování a tisk těchto fondů," dodává Kocanda. Národní knihovna tak chce eliminovat nelegální šíření publikací.

Adresa aplikace Kramerius -  http://kramerius.nkp.cz/

Opatření ÚK k omezení rizik nákazy koronavirem

Zaměstnanci a studenti ČVUT se řídí Příkazem rektora č. 21/2020 Ke snížení rizika nákazy koronavirem, (Dodatek č. 11 nabývá účinnosti 1. července 2021).

Dále jsou povinni v prostorách Národní technické knihovny dodržovat nařízení NTK o opatření proti šíření nákazy COVID-19.

 

 Ústřední knihovna  ČVUT je od úterý 18. 5. 2021 otevřená v omezeném provozu.

  • Rezervace na požadované knihy je možné si zadávat prostřednictvím katalogu. O připravené rezervaci budete informováni emailem.

  • Aktuální stav svých výpůjček sledujte ve svém Uživatelském kontě, v případě dotazů či nejasností nás kontaktujte.

  • Knihy se vrací tam, kde byly vypůjčeny - lokální knihovny na FD, FJFI, FBMI, v Dejvicích u Výpůjčního pultu ve 2.NP nebo do Biblioboxu u vchodu NTK 3.

  • Stále máte nepřetržitý online přístup e-knihám, časopisům a k dalším odborným elektronickým zdrojům. Sledujte Distanční studium s ÚK ČVUT.

  • Pro aktuální informace sledujte naše webové stránky.

  • Využijte digitální knihovny

 

Vstup uživatelů bude regulován dle aktuálního vývoje situace a nařízení. 

Dodržujte bezpečnou vzdálenost 🕴️<-2m->🕴️ , mějte respirátor 😷  a  před vstupem použijte připravenou dezinfekci 🧤 🧴.

Dle Příkazu rektora je osobní přítomnost studentů v prostorách ČVUT umožněna studentům s platným negativním testem.

Aktuální otevírací doba

 

V době, kdy je provoz knihovny omezen, můžete využívat elektronické zdroje.

Vydavatelé v současné chvíli poskytují některé své zdroje online a zdarma. Sledujte e- zdroje v době koronaviru, které průběžně doplňujeme.

Skvělá je například Online knihovna BOOKPORT - více než 3 500 e-knih v češtině.

 

Jakékoliv dotazy směřujte na knihovnu především emailem (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Jsme tu pro vás.

Pro aktuální informace sledujte stránky knihovny, ČVUT i jednotlivých fakult.

V naléhavých případech kontaktujte marta.machytkova@cvut.cz

Výstava NOV@ 2019

Výstava NOV@ 2019 - knižní novinky v technických oborech

Už po 11. uspořádala Ústřední knihovna ČVUT ve spolupráci s firmou Kuba Libri prodejní výstavu zahraničních knižních novinek a učebnic z technických oborů v prostorách FELCafé. Vystavené knihy prezentovaly nabídku z prestižních univerzit a světových nakladatelství technické literatury. K vidění byly také tituly autorů z ČVUT publikujících v zahraničí.

Pár čísel o výstavě:

Doba trvání: 5 dnů (4. - 8. listopadu 2019; 9.00 - 18:00, v pátek do 15:00)

Počet vystavených knih: 476 titulů v hodnotě 1 397 580,- Kč

Počet zakoupených knih: 182 titulů za 443 830,- Kč

Průměrná cena 1 zakoupené knihy: 2439,- Kč

Kde budou zakoupené knihy k dispozici? Především ve studovně ÚK ČVUT v 5.NP (budova NTK) a i v knihovnách na FD, FJFI a FBMI.

Seznam všech zakoupených knih

20191104 125852 20191104 125857