Logo UK

Crossref Similarity Check

Kontrola plagiátorství probíhá pomocí Crossref Similarity Check (od společnosti Turnitin), což je nástroj pro komplexní a účinnou kontrolu podobnosti textů. Jedná se o rozhraní nad komerční databází iThenticate, jenž je celosvětově největším softwarem na detekci a kontrolu plagiátorství v odborném publikování. Tento nástroj umožňuje vydavatelům odborných textů kontrolu původnosti publikovaných textů zejména v anglickém jazyce.

Similarity Check je k dispozici pro členy agentury Crossref, tedy i pro vydavatele v rámci ČVUT (díky registraci k identifikátoru DOI). Výhodou členství jsou příznivější finanční podmínky oproti komerčnímu využití, povinností je participace na tvorbě databáze plných textů v rámci agentury Crossref.

Podmínky využití Similarity Check

Similarity Check mohou využívat vydavatelé z celého ČVUT, ovšem pouze pro ty odborné texty v anglickém jazyce, které budou publikovány v rámci ČVUT s přiděleným DOI, a tím i registrovány v databázi Crossref. 

Podmínkou využívání nástroje Similarity Check je poskytovat publikované texty, a to minimálně 90% obsahu registrovaného s DOI v elektronické podobě automatickému crawlerovi k indexaci. Toto platí i v případě, že plné texty nejsou volně dostupné (agentura Crossref garantuje, že tyto texty budou sloužit pouze ke kontrole nikoli k získávání plných textů).

Pokud chcete zpřístupnit nástroj Similarity Check pro potřebu redakce vědeckého časopisu, který je vydáván v rámci ČVUT, kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Pokud chcete použít Similarity Check pro kontrolu jednoho konkrétního dokumentu, který nebude publikován v rámci ČVUT, je nutné využít komerční přístup, a to například:

iThenticate (Turnitin) – komerční produkt, dostupný pro využití kýmkoli, možnost i jednorázově za poplatek, popřípadě jsou k dispozici různé modely předplatného.