Logo UK About Library Redakce časopisu Blog Open Science University

Knihy z výstavy 2023, které jsme pro vás nakoupili do fondu knihovny.

V týdnu od 6. do 10. listopadu proběhl v prostorách FEL Caffé 15. ročník výstavy odborné technické literatury NOV@ 2023. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si současnou knižní produkci ve svém oboru od renomovaných zahraničních vydavatelů a při nákupu některého z titulu využít 20% slevu.

Celkem bylo na výstavu dovezeno 501 titulů. Nakoupeno bylo 195 titulů v celkové ceně 470 698 Kč.

Z podpory Fondu celoškolských aktivit (FCA) bylo nakoupeno 18 titulů v hodnotě 70 000 Kč.

Seznam nakoupených knih

NOV@ 2023 Seznam nakoupených knih
24 kb
Celý článek

Open Access Week 2023

Open Access points na ČVUT

Co je to Open Science?

Co je to Open Access?

Jak publikovat v Open Access režimu?

Měli jste v projektu podmínku publikovat v OA režimu? Řešili jste, jak poznat predátorský časopis? Už jste se potkali s termíny Gold OA, Green OA, Diamond/Platinum OA, nebo token či APCs (Article Processing Charges)?Víte, co vám umožňují veřejné licence a k čemu jsou užitečné Creative Commons Licence? Znáte institucionální repozitář pro ČVUT – Digitální knihovnu ČVUT – a máte představu, v čem všem vám může pomoct v oblasti otevřeného publikování? Víte, co je ORCID ID, k čemu se hodí a jak si jej zařídit? 

Setkali jste se v projektu s požadavkem, abyste sestavili DMP (Data Management Plan) a zpřístupnili svá výzkumná data dle FAIR principů nebo si určili v týmu tzv. data stewarda? Slyšeli jste o nástroji Data Stewardship Wizard

Celý článek

E-knihy Taylor & Francis (Engineering & Technology)

Od května 2023 mají všichni uživatelé ČVUT přístup k vybraným e-knihám vydavatelství Taylor & Francis z kolekce Engineering & Technology vydaných v letech 2017-2022. K dispozici je téměř 6 000 titulů.

E-knihy jsou dostupné v celé síti ČVUT nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu. Většinu e-knih je možné stáhnout ve formátu pdf bez žádného omezení DRM.

Tituly jsou přístupné do 30. listopadu 2023. Poté budou na základě statistik a doporučení uživatelů vybrány ty nejvyužívanější a zakoupeny natrvalo. Jde o nový způsob nákupu e-knih, tzv. Evidence Based Acquisition (akvizice založená na využití).

Celý článek
Štítky:

Slovenská národná knižnica spouští portál DIKDA

DIKDA byl největším projektem digitalizace písemnictví na Slovensku a svým rozsahem byl jedinečný v kontextu celé Evropy. SNK ho úspěšně realizovala v letech 2012 – 2015.

Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA) je portál Slovenskej národnej knižnice, který každému registrovanému uživateli nabízí „bezplatně, online a z jakéhokoliv místa Evropského hospodářského prostoru autorsky volná a obchodně nedostupných díla (OND)".

DIKDA byl největším projektem digitalizace písemnictví na Slovensku a svým rozsahem byl jedinečný v kontextu celé Evropy. SNK ho úspěšně realizovala v letech 2012 – 2015.

Celý článek

Predátorské časopisy a jak se jim vyhnout

Doktorandské dny - Vědecké publikování (přednáška hosta)

23. 3. 2023 11.00 - 12.00
Více informací:
Přednášející:
 

 

Anežka Baquero Forero
 
 

Predátorské časopisy se staly významným problémem v oblasti vědecké komunikace. S nárůstem predátorských praktik, jejich diverzifikací a rostoucí sofistikovaností je stále obtížnější predátorské časopisy identifikovat.

Naučte se, co jsou predátorské časopisy, jak se jim vyhnout a jak rozpoznat skutečné, renomované a kvalitní vědecké časopisy. Zjistěte, jak můžete využít databázi Scopus k vyhledávání prestižních časopisů.

OBSAH:
 
 

OBECNÝ ÚVOD

 • co je predátorský časopis
 • proč na tom záleží
 • uvědomění si důležitosti výběru správného časopisu (s ukázkou think-check-submit).

ZAMĚŘENÍ NA SCOPUS

 • jak Scopus funguje, aby zajistil vysokou kvalitu obsahu
 • jak používat Scopus, abyste se dozvěděli více o časopisech - s online ukázkou databáze a dalších užitečných zdrojů
DD-publikovn
 
 

scopus-logo

 
Celý článek

E-knihy vydavatelství Elsevier

obrazek.png

Elsevier Ebooks Collections 2022 (únor 2023-prosinec 2023) 

 Přímý přístup    Vzdálený přístup (mimo ČVUT)

 

Díky členství ČVUT v Národním centru pro elektronické informační zdroje - CzechELib jsme získali roční přístup k vybraným elektronickým knihám vydavatelství Elsevier. Dostupné jsou e-knihy z různých kolekcí vydané v roce 2022.E-knihy můžete číst v databázi ScienceDirect, jsou bez DRM a můžete je tak stahovat po kapitolách ve formátu PDF.

 ScienceDirect


Seznam všech dostupných e-knih (XLSX)

Seznam dostupných e-knih v rámci jednotlivých kolekcí (XLSX):

Biochemistry 2022  Engineering 2022
Biomedical Engineering 2022  Environmental Science 2022
Biomedical Science and Medicine 2022  Mathematics and Computing 2022
Chemical Engineering 2022  Materials Science 2022
Chemistry 2022 Neuroscience and Psychology 2022
Earth and Planetary Sciences 2022 Social Sciences 2022
Energy 2022  

ELS NonSolus

Celý článek

Návštěva školky na Fakultě architektury

7. února 2022 nás svou návštěvou poctila Lesní školka LeSnění.

Spolupráce lesní školky LeSnění s ÚK ČVUT má celkem tradici. Děti se k nám do knihovny podívaly během akcí, kdy navštěvovaly rodiče v práci. A tak letos, když jsme zjistili, jaké téma zpracovávají, jsme velmi rádi souhlasili s další návštěvou.

Tentokrát se děti z LeSnění v rámci svého celoročního tematického plánu Rok umělcem seznamují s uměním v nejrůznějších podobách. A když jsme měli spojit umění a knihovnu, tak naše volba jednoznačně padla na knihovnu Ústavu teorie a dějin architektury, Ústavu památkové péče a Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze. Bylo štěstí, že zrovna v té době se na fakultě vystavovaly klauzurní práce studentů a děti si tak mohly udělat konkrétní představu, co se na fakultě architektury dá studovat. V prostorách knihovny si pak kromě seznámení s tím, co taková speciální knihovna dělá a jaké jsou zde knížky, měly zkusit navrhnout vlastní knihovnu. Některé nápady byly značně neotřelé, jiné velmi barevné nebo zase praktické - požární auto do knihovny určitě patří :-), na některých návrzích byla viděl insiprace viděnými klauzurními pracemi. Uvidíme, třeba za pár let někdo z nich nakonec začne na fakultě architektury studovat... a samozřejmě navštěvovat knihovnu.

Z FB stránky školky LeSnění:

Celý článek

Taylor & Francis – nové e-knihy

TF banner

 TF banner

V roce 2022 jsme v naší knihovně vyzkoušeli nový způsob nákupu elektronických knih, tzv. Evidenced Based Acquisition.

V rámci tohoto modelu mají uživatelé po určitou dobu přístup k širokému spektru titulů konkrétního vydavatele či vybraného oboru. Během trvání přístupu knihovna průběžně vyhodnocuje statistiky využívanosti, které jí po ukončení EBA pomohou rozhodnout, které z titulů pro své uživatele zakoupí natrvalo.

V minulém roce tak měli uživatelé ČVUT přístup k více než 3 000 titulů e-knih vydavatelství Taylor & Francis vydaných v letech 2019-2021 z oborů:

 • Computer Science
 • Engineering & Technology
 • Physical Sciences

Na základě analýz využívanosti a také na doporučení bylo jako trvalý nákup zakoupeno 28 titulů. Knihy můžete stahovat ve formátu PDF a nevztahují se na ně žádná omezení DRM.

Seznam zakoupených knih

 

Introduction to Sensors Advances in Engineering Materials Aerodynamics princpiples Industrial Automation 3D Image

Introduction to Sensors for Electrical and Mechanical Engineers

Advances in Engineering Materials, Structures and Systems: Innovations, Mechanics and Applications Industrial Automation Technologies

Aerodynamics Principles for Air Transport Pilots

 

Industrial Automation Technologies

 

 

 

3D Image Reconstruction for CT and PET


 

WEB BANNER TAYLORFRANCIS eBOOKS Generic

Celý článek

Dotazníkové šetření

Dotazník

 

Projekt: Podpora blended learningu vysokoškolskými knihovnami v roce 2022

V rámci projektu se knihovny snaží zmapovat současnou situaci v oblasti blended learningu a získané informace využít pro další vývoj a inovace svých služeb.

 

 

Proto se ÚK ČVUT obrací na své uživatele (studenty a pedagogy ČVUT) s prosbou o vyplnění projektového dotazníku, aby sebrané informace mohla využít pro zhodnocení současných služeb, zmapování potřeb uživatelů a následné nastavení služeb nových i stávajících.

 

 Termín vyplnění dotazníku: do 15. října 2022

 

~ Děkujeme vám za váš čas i cenné informace, které nám pomohou uzpůsobit nebo inovovat služby vám na míru. 

Vaše ÚK ČVUT.

 

Celý článek

E-knihy vydavatelství Taylor & Francis

Od února 2022 mají všichni uživatelé ČVUT přístup k vybraným e-knihám vydavatelství Taylor & Francis vydaných v letech 2019-2021 (více než 3 000 titulů).

 

taf

 Přímý přístup do databáze     Vzdálený přístup do databáze (mimo ČVUT)

Vybraná kolekce pokrývá obory:

 • Computer Science
 • Engineering & Technology
 • Physical Sciences

E-knihy jsou dostupné v celé síti ČVUT nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu. Většinu e-knih je možné stáhnout ve formátu pdf bez žádného omezení DRM.

Tituly jsou přístupné do 30. listopadu 2022. Poté budou na základě statistik a doporučení uživatelů vybrány ty nejvyužívanější a zakoupeny natrvalo. Jde o nový způsob nákupu e-knih, tzv. Evidence Based Acquisition (akvizice založená na využití).

Pokud  vás některá e-kniha zaujala a chcete doporučit její nákup, kontaktujte Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

V databázi Taylor & Francis je vidět celá produkce tohoto vydavatelství. Pokud si chcete prohlížet pouze tituly, ke kterým má ČVUT přístup, je možné si zvolit pouze vybrané obory:

Picture1

 

Výsledky vyhledávání je pak dále možné ještě filtrovat podle obsahu dostupného pouze pro ČVUT a podle roku vydání:

Picture2

 

Pokud máte další dotazy nebo tipy na trvalý nákup e-knih, kontaktujte Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

TF banner

Celý článek

Akademické psaní

Co obnáší akademické psaní?

Tvorba odborného textu je formou prezentace výsledků vědy a výzkumu, která má svá specifika a je dobré si tuto dovednost osvojit. V širším pojetím sem patří už přípravné fáze jako je vyhledávání a studium odborných informačních zdrojů, následované vlastním psaní odborného textu, až po jeho publikování či prezentování odborné veřejnosti a následné sledování a zhodnocení ohlasů.

 

 Vyhledávání 1 Tvorba textu 1 
 Publikování 1  Hodnocení VV 1

 

 

 

 

Celý článek

Distanční studium s ÚK ČVUT

Studium i práce se na nějaký čas přenesla za monitory počítačů do domácího prostředí. Knihovna je tu pro vás nejen jako místo, kde seženete skripta. Online vám toho nabízíme také dost. Následující rozcestník berte jako podporu knihovny při vaší práci, pokud se nedostanete do školy. 

ds facebook

Co pro vás můžeme udělat?

Hledám konkrétní druh dokumentu

 

Celý článek

Myšlenkové mapy

Celý článek

The art & engineering of lightweight structures (novinka ve fondu)

 

medium

Do fondu knihovny ČVUT přibyla nová kniha. Je jí The art & engineering of lightweight structures od autorů Sabah Shawkat a Richarda Schlesingera. Spoluautorkou je mimo jiné i Zuzana Pešková.

Knihu si můžete prohlédnout a vypůjčit v Knihovně a studovně v 5. NP v ÚK ČVUT. 

Podrobnosti najdete zde.

Celý článek

Co nového u Elsevieru?

Hodnoty CiteScore 2018 jsou již zveřejněny. Jsou volně dostupné pro více než 23 830 titulů. Více informací naleznete ZDE.

 

 

 

Metriky SiteScore vytvořily nový standard pro měření citačního vlivu časopisů. Více informací na blogu Elsevieru.

 

Celý článek

Dotazník k využívání EIZ

Milí uživatelé, 

prosíme Vás o vyplnění krátkého dotazníku k využívání EIZ. Nezabere Vám déle než 2 minuty.

Dotazník k využívání EIZ (elektronických informačních zdrojů)

Děkujeme!

 

Celý článek

Píšeš závěrečnou práci?

ÚK ČVUT ti pomůže!

promo knihovna obrazovky upr

Psaní závěrečné práce je samo o sobě stresující záležitost, i když máš dostatek času. A je dobré mít místo, kde najdeš, případně někoho, kdo by ti poradil, když nevíš jak dál. Oboje najdeš v ÚK ČVUT. 

Hledáš zdroje k psaní?

Občas se stane, že si student vybere téma, ke kterému je těžké najít dostatek zdrojů. Nebo neví, kde je hledat. Máš podobný problém? Pak ti nabízíme malý tahák.

Všechny informační zdroje najdeš tady na stránkách:

Jestli ani tak nevíš, jak dál, objednej si konzultaci. Nejlepší je ta osobní, kdy ti ukážeme, jak postupovat při vyhledávání nebo třeba jak zvolit správná klíčová slova. 

Potřebuješ poradit s ...?

Během psaní můžeš přijít na spoustu zádrhelů. Minimálně s některými ti určitě můžeme pomoct. Váháš nad tématem práce? Nevíš, jak si ho rozvrhnout? Zasekl(a) ses při práci?  Využij možnosti konzultace. Nevíš, jak poskládat obsah práce? Mrkni na Jak psát závěrečnou práci.

Potřebuješ poradit s citacemi?

Citování použité literatury zrovna nepatří mezi největší koníčky. Pokud se ani ty v citacích příliš nevyznáš, nabízíme ti k prostudování přímo celý oddíl - Jak citovat? Práci ti taky usnadní citační nástroje (a určitě je doporučuje 99,9% našich knihovníků). Se specifickými citacemi (obrázky, grafy, videa apod.) využij konzultace k citování.

 

Tak hodně zdaru a šťastnou ruku při volbě tématu!

 

Celý článek

IT večer FIT březen

2019 03 11 showmax web banner

Experti ze společnosti Showmax si v rámci cyklu Informatické večery FIT připravili přednášku na téma vývoje počítačových sítí. Přijďte na FIT ČVUT v pondělí 11. března od 18:00.

Více informací najdete na: https://fit.cvut.cz/informaticky-vecer_2019-03-11

 

Celý článek

Učebnice z ČVUT oceněna v zahraničí

Prof. Milan Jirásek z Fakulty stavební ČVUT v Praze spolu s prof. Bažantem z Northwestern University v loňském roce vydal v nakladatelství Springer rozsáhlou monografii Creep and Hygrothermal Effects in Concrete Structures. Letos publikace získala ocenění Most Promising New Textbook Award, udělené americkou společností TAA (Textbook & Academic Authors Association).

Tuto cenu získalo celkem osm nových vysokoškolských učebnic ze všech oborů, z toho v kategorii Computer Science and Engineering pouze dvě.

(Informace převzata z webu ČVUT)

Učebnici si u nás můžete vypůjčit v tištěné i elektronické verzi.

 

 

Celý článek

Incites a JCR mění odkazy

K 15. únoru 2019 dochází k aktualizaci odkazů do databází Incites a JCR. Jsou přemístěny na platformu Clarivate.

Pokud máte odkazy uložené ve vašem prohlížeči, změňte je, prosím.

clarivate

InCites

 

Přímý odkaz z ČVUT

Vzdálený přístup mimo ČVUT

 

Journal Citation Reports

Přímý odkaz z ČVUT

Vzdálený přístup mimo ČVUT

Celý článek

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://knihovna.cvut.cz/

Používáme cookies

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.