Pro úvodní orientaci v tématu si přečtěte brožuru Mgr. Pavly Rygelové z Ústřední knihovny VŠB-TU Ostrava „Otevřený přístup: Jak zviditelnit výsledky své vědecké práce".
Kompletní přehled o problematice Open Access podává kniha Petera Subera: Open Access
Kompletní přehled o problematice Open Access v ČR podává kniha kolektivu autorů: Otevřený přístup k vědeckým informacím
Informace o OA
Weby a portály
E-zdroje: Informace přímo na vašem monitoru (česky)
Informační magazín Ústřední knihovny VŠB-TU Ostrava, jehož cílem je informovat o tématu otevřeného přístupu a projektu OpenAIRE. Obsahuje užitečný slovníček pojmů z oblasti OA a odkazy na další zdroje.
Open Access v ČR (česky)
Webové stránky se základními informacemi o OA v České republice. Obsahují odkazy na knihovny, které se zapojili do mezinárodní akce Open Access Week a také na zajímavé informační zdroje k této problematice.
Open Access (OA) - CZ (česky)
Česká komunita zájemců o OA na sociální síti Facebook.
Open Access Overview (anglicky)
Webové stránky Petera Subera (Harvard University, Earlham College, SPARC, Public Knowledge) se stručně a přehledně věnují všem aspektům OA, shrnují jeho hlavní cíle a zásady a poskytují odkazy na další zdroje. Vhodné pro úvodní orientaci v tématu.
OASIS: Open Access Scholarly Information Sourcebook (anglicky)
Portál je zdrojem věrohodných informací o OA, jeho principech, výhodách, přístupech a prostředcích, jak otevřeného přístupu dosáhnout. Obsah je přehledně rozdělen podle potřeb různých uživatelů – informace na míru zde najdou vědečtí pracovníci, knihovníci, vydavatelé, administrátoři, veřejnost a studenti.
Open Access Directory (anglicky)
Wikipedie zaměřená na problematiku otevřeného přístupu se snaží sjednotit informace o OA do jednoho místa.
Open-access.net: open access to scholarly information (německy, anglicky)
Portál je zdrojem informací o problematice OA se zaměřením zejména na německé prostředí. Obsahuje jak základní obecné informace o OA, tak informace specifické pro jednotlivé vědní obory. Informace jsou také rozděleny pro jednotlivé skupiny uživatelů – autory, editory časopisů, správce repozitářů, členy managementu univerzit, knihovny, poskytovatele finančních prostředků, vydavatele.
OpenAccess.se (švédsky, anglicky)
Webové stánky nabízejí novinky z oblasti OA, informace o programu podpory OA ve Švédsku a o jednotlivých probíhajících i ukončených projektech. Jsou k dispozici také články a prezentace pracovníků Švédské národní knihovny, které se věnují tématu OA.
Časopisy
DOAJ – Directory of Open Access Journals (anglicky)
Adresář shromažďuje informace o časopisech, které umožňují čtenářům a jejich institucím bezplatný přístup k plným textům recenzovaných vědeckých a odborných článků (ve všech jazycích a oborech).
Přehled OA časopisů najdete v Seznamu OA časopisů pro obory ČVUT
Repozitáře
SHERPA/RoMEO: Publisher copyright policies & self-archiving - v systému lze zjistit postoj vydavatele k OA a autoarchivaci článků autorem v repozitářích; databáze více než 600 vydavatelů a jejich přístupu k autoarchivaci e-printů vědeckých článků; vyhledávání je možné podle názvu vydavatele nebo podle názvu časopisu
Přehled poskytovatelů financí pro výzkum, u nichž podmínkou pro získání prostředků je zveřejnění výsledků v otevřeném repozitáři poskytuje systém SHERPA Juliet
OpenDOAR (The Directory of Open Access Repositories) - seznam světových OA repozitářů
ROAR (Registry of Open Access Repositories) -seznam světových OA repozitářů
DOARC (Distributed Open-Access Reference Citation services) - německý projekt, který má představovat zastřešující platformu nad všemi institucionálními repozitáři a nabízet citační analýzy a další informace s přidanou hodnotou pro autory i uživatele dokumentů, pro jednoznačnou identifikaci autorů využívá volně dostupného systému AuthorClaim.
COAR (Confederation of Open Access Repositories)
PIRUS a PIRUS2 - projekty zaměřené na problematiku sestavování statistik využívanosti článků v repozitářích
Příklady institucionálních a oborových repozitářů najdete v Seznamu OA repozitářů pro obory ČVUT
Iniciativy a deklarace
Iniciativa AKVŠ ČR pro podporu otevřeného přístupu - česká iniciativa pro podporu OA je zaštítěna Asociací knihoven vysokých škol České republiky
Budapešťská iniciativa - BOAI - z února 2002 definuje otevřený přístup jako: „free availability on the public internet, permitting any users to read, download, copy, distribute, print, search, or link to the full texts…" a doporučuje dva základní možné způsoby, jak vědecké informace (především recenzované vědecké články) volně zpřístupňovat: prostřednictvím autoarchivace publikovaných článků v digitálních repozitářích a prostřednictvím publikování v časopisech s otevřeným přístupem.
Budapest Open Access Initiative (rozcestník)
Bethesda Statement on Open Access Publishing - z června 2003 bylo výsledkem setkání o otevřeném přístupu pořádaného Howard Hughes Medical Institute. Pozitivní stanovisko k OA vyjádřily pracovní skupiny zastupující nadační organizace, knihovny a vydavatele, vědce a vědecké instituce. Prohlášení pokládá publikaci za volně dostupnou v případě, že autoři a vlastníci copyrightu udělují každému uživateli svobodné, nezrušitelné, celosvětové, trvalé právo k přístupu, včetně licence pro využití a distribuci práce, a že kompletní verze práce bude uložena do některého z online repozitářů, který podporuje akademická instituce, vědecká společnost, vládní agentura apod., podporující otevřený přístup, neomezenou distribuci, interoperabilitu a dlouhodobou archivaci.
Berlin Declaration on Open Access to Knowledge in the Sciences and Humanities - z října 2003 navazuje na předchozí dvě iniciativy a zdůrazňuje důležitost široké a rychlé dostupnosti znalostí nejen klasickou formou, ale zejména prostřednictvím internetu. Otevřený přístup definuje jako všem dostupný zdroj lidského poznání a kulturního dědictví, který byl uznán vědeckou komunitou.
Evropská unie vyhlásila OA jako jednu ze svých šesti iniciativ v rámci programu Science in Society. K myšlence OA se připojila pilotním programem Evropské komise Open Access Pilot in 7FP a programem Open Access in Horizon 2020, který podporuje myšlenky otevřeného přístupu k výsledkům výzkumu podpořeného z finančních prostředků 7. rámcového programu/resp. programu H2020. Od příjemců finančních dotací z daných vědních oblastí se očekává, že uloží recenzovaný článek nebo jeho finální verzi do online repozitáře a zajistí otevřený přístup k tomuto článku během 6 až 12 měsíců od jeho vydání (rozdílné časové embargo odpovídá zastarávání informací v jednotlivých vědních disciplínách). Na program navazuje projekt OpenAIRE, který má poskytnout podpůrnou informační infrastrukturu pro realizaci pilotního programu. Každá ze zúčastněných zemí vytvoří v rámci projektu kontaktní místo pro komunikaci mezi řešiteli projektu a pro předávání informací na národní úrovni.
DINI (Deutsche Initiative für Netzwerkinformation) - německá iniciativa rozvíjí řadu projektů integrace jednotlivých repozitářů a snaží se vytvořit národní portál pro přístup ke všem OA dokumentům (projekty OA Network, OA Statistics, DOARC, CARPET - Community for Academic Reviewing, Publishing and Editorial Technology)
Akce na podporu OA
Články s tematikou OA
Bibliografie Petera Subera – články s tématikou OA
Politiky OA na univerzitách
Three principles for University Open Access Policies - Peter Suber (.pdf)