~ Otevřený přístup (Open Access, OA) znamená bezplatný neomezený online přístup k vědecké literatuře a k odborným informacím, zejména k plným textům vědeckých článků publikovaných v recenzovaných časopisech, monografiím, konferenčním publikacím a dalším cenným informačním zdrojům.
Open Access přináší:
- Neomezený online přístup k odborné recenzované literatuře zdarma a bez omezení.
- Rychlejší sdílení znalostí a nejnovějších poznatků, zefektivnění vědecké komunikace ve vědeckém a akademickém prostředí.
- Sdílení odborných a recenzovaných informací bez finančních, právních nebo technických bariér.
- Všem uživatelům veřejně dostupného prostoru na internetu možnost vyhledávat, číst, stahovat, kopírovat, distribuovat, tisknout, odkazovat na plné texty článků, indexovat texty, využívat vědecká data, vkládat je do softwaru nebo je použít pro jakýkoliv další zákonný účel.
- Autoři Open Access publikací nejsou vázáni licenční smlouvou s vydavatelem a mohou se svým dílem dále libovolně nakládat.
- Zviditelnění vědeckých výsledků univerzity.
- Může přinést zvýšené využívání vědeckých publikací, větší ohlas a zvýšení prestiže univerzity.
Způsoby Open Access publikování
Open Access lze zajistit 2 rovnocennými způsoby:
Primární publikování v otevřených časopisech (knihách, konferenčních sbornících apod.)
OA časopisy tzv. „zlatá cesta“
~ neboli Gold OA, OA publishing
Otevřený přístup k publikacím poskytují vydavatelé, kteří své publikace zveřejňují zcela v režimu OA, případně používají tzv. hybridní model nebo umožňují volné zpřístupnění článků (časopisů) po uplynutí určité lhůty (tzv. časové embargo). Články publikované v OA časopisech procházejí standardním recenzním řízením.
Vydavatelé OA časopisů většinou nevyžadují, aby jim autoři přenechali svá autorská práva, případně uzavírají s autorem/autory licenční smlouvu o vydání článku.
Někteří vydavatelé vyžadují po autorech zaplacení procesního poplatku (publication fee, article processing charge, APC) – náklady se tak přesouvají na stranu autora (resp. na subjekt financující jeho výzkum), pro uživatele zůstává článek dostupný zdarma.
Více najdete v části Open Access časopisy.
Sekundární ukládání publikovaného plného textu do repozitáře
OA repozitáře tzv. „zelená cesta“
~ neboli green OA, autoarchivace, OA self-archiving
Autoarchivace je efektivní cestou k šíření vědeckých poznatků ve společnosti alternativně k publikačnímu procesu. Otevřený přístup ke svým pracím poskytují sami autoři tím, že své dílo (článek, kvalifikační práci apod.) v některé formě (nejčastěji preprint, postprint) zveřejní v oborových nebo institucionálních digitálních repozitářích, na webových stránkách svých nebo své instituce, popř. na sociálních sítích aj.
Možnost autoarchivace je daná politikou vydavatele. Většina renomovaných nakladatelství autorům alespoň nějakou formu autoarchivace umožňuje. Postoj vydavatele, podmínky autoarchivace, typy textu, které vydavatel k autoarchivaci povoluje, jsou uvedené ve smlouvě s vydavatelem, v informacích pro autory, popřípadě lze postoj vydavatele k OA zjistit v systému SHERPA/RoMEO.
Autoarchivací autoři umožňují neomezenou dostupnost své vědecké práce a tím také zvětšují okruh jejích potenciálních čtenářů a zvyšují možnost jejího dopadu (impaktu) ve vědecké komunitě a ve společnosti.
Více najdete v části Open Access repozitáře.
Open Access versus tradiční model publikování
OA vznikl jako reakce na klasický systém distribuce vědecké literatury velkými odbornými vydavateli, který v poslední době vede k neustálému zvyšování cen za přístup k aktuálním vědeckým publikacím a v důsledku toho ke zpomalenému sdílení nejnovějších poznatků.
Otevřený přístup je alternativou k tradičnímu publikačnímu procesu, oba modely nejsou v přímé opozici. Otevřený přístup rozšiřuje možnosti distribuce vědeckých poznatků, aniž by narušoval postavení odborných vydavatelů. Pro vědeckou komunitu znamená OA adekvátní možnost šíření vědeckých výstupů ve virtuálním prostředí dnešního internetu.
Jak Vám může ÚK ČVUT pomoci?
- Poskytnout informace o OA.
- Poradit s OA publikováním.
- Poradit s autorskoprávními aspekty OA publikování.
- Doporučit OA časopisy z oboru.
- Zkontrolovat renomé a validitu OA časopisu či konference.
- Zjistit jaký postoj k OA zastává vydavatel, u kterého chci publikovat.
- Poradit s možnostmi uložení kopie článku do repozitáře.
- Zprostředkovat uložení článku v Digitální knihovně (repozitáři) ČVUT.
Máte-li zájem o více teoretických informací o Open Access:
Problematika otevřeného přístupu podrobněji
~Pokud vás zajímá problematika otevřeného přístupu, zde najdete přehled zajímavých zdrojů, které o ní informují.