V odborných textech jde o jasné a srozumitelné sdělení myšlenek, nápadů a zjištění a jejich zdůvodnění logickými argumenty a důkazy.
Typů odborných textů je mnoho (např. závěrečné vysokoškolské práce, odborné články, konferenční příspěvky, seminární práce, výzkumné zprávy, prezentace) a každý má svá specifika, která je potřeba znát a přizpůsobit se jim při psaní a podle toho také zvolit vhodný styl odborného jazyka.
Obecně je potřeba přizpůsobit obsah příspěvku:
- Čtenářům: Kdo bude čtenář práce? Jaké jsou jeho znalosti?
- Účelu: Co chcete sdělit? Proč danou práci píšete (např. získání akademického titulu, publikování článku v odborném časopisu)?
Vlastní tvorba odborného textu má několik fází a zahrnuje nejen samotné psaní textu, ale také dodržování určitých zvyklostí (jiné budou požadavky pro psaní závěrečné vysokoškolské práce, jiné pro článek v odborném časopisu atd.) a formálních náležitostí.
Vědecká práce vyžaduje sledování dění v oboru, tj. i prací jiných vědeckých týmů, na které se navazuje a dále se daná problematika rozvíjí. V průběhu psaní odborných textů je proto potřeba vždy uvádět zdroje, ze kterých autor vycházel. Při práci s převzatými materiály je velmi důležité si být vědom právního rámce použití cizích autorských děl (v ČR je to Zákon č. 121/200 Sb. – Autorský zákon) a také etických zásad akademického psaní a vyvarovat se plagiátorského jednání. Z tohoto důvodu je důležité umět správně citovat.
Příklady citování různých druhů dokumentů podle ČSN ISO 690.
Na ČVUT jsou zásady etické práce s informacemi stanoveny Metodickým pokynem O dodržování etických principů při přípravě vysokoškolských závěrečných prací a také Etickým kodexem ČVUT v Praze.
Navigace v modulu: